• Korkak olan yalnızlık nedir bilmez. Sandalyenin arkasında hep bir düşman bulur.

    Vortex

Supernatural Hakkında Az Bilinen 10 Gerçek

Katılım
Mar 20, 2021
Mesajlar
537
Tepkime puanı
268
Konum
İstanbul
Cinsiyet
bPg20e
Medeni Hal
eokSP8

1- Dizinin adı aslında “Unnatural” olacaktı.


Supernatural


Supernatural’ın yaratıcısı Eric Kripke hikaye üzerinde gerçekten çok uzun bir süre çalışmış. Dizinin prodüksiyonu başladığında, ilk taslaklarda ismi Unnatural olarak geçiyormuş. Ancak çekimlerin başlamasına kısa süre kala dizinin ismini Supernatural olarak değiştirmeyi uygun görmüşler. Sizce de oldukça akıllıca bir değişiklik olmamış mı?


2- Dizideki karakter isimleri nereden geliyor dersiniz?​

Supernatural-Season-10
Eric Kripke, sevdiği her şeye saygısını bir şekilde göstermeyi başaran bir isim. Kripke, Sam ve Dean’in isimlerini Jack Kerouac‘ın “Yolda” kitabındaki Sal ve Dean karakterlerinden almış. “Sal” başrol karakter için biraz kulağa tuhaf geldiği için de bunu “Sam” olarak değiştirmiş. Kardeşlerin soyadı ise Han Solo’ya atfen “Harrison” olacakmış (Star Wars filmlerinde Han Solo’yu Harrison Ford canlandırıyordu). Ancak Kansan’ta yaşayan gerçek bir Dean Harrison olması planları değiştirmiş. Avukatların tavsiyesi ile Kripke Sam ve Dean’in soyadını “Winchester” olarak değiştirmiş. Bu soyadının da “Winchester Mystery House“dan geldiği söyleniyor.

Dizinin en sevilen karakterlerinden Bobby Singer’ın ismi ise uzun süre Supernatural’da yazarlık, yönetmenlik ve yapımcılık yapan Robert Singer’dan geliyor. Dizinin uzun dönem yazarlarından olan Jeremy Carver ve Ben Edlund’dan ismini alan karakterimiz ise Carver Edlund aka Chuck Shurley.

Kripke, “Castiel” ismini Google’a şu şekilde sormuş: “Perşembe gününün meleği” – zira dizi o dönem Perşembe akşamları yayınlanıyordu. Diğer isimler göz önüne alındığında, kendisi burada bir miktar tembel davranmışa benziyor Şeytan Crowley’in ismi ise “şeytani” yazar Aleister Crowley’den geliyor.


3- Bütçe problemleri…

supernatural-dean-sam-chevrolet-impala-dean-sam-winchester-boys-supernatural
TV’nin en uzun soluklu, en büyük fan kitlelerinden birine sahip dizilerinden biri olduğuna bakmayın; ilk sezonda Supernatural’ın bütçesi oldukça düşüktü. Aktörlerin maaşları da dahil, Supernatural’ın ilk sezonu 200.000 dolar bütçeyle çekildi. İlk planda Dean’in bütün vücudunun dövmelerle kaplı olması düşünülüyordu ama makyaj giderleri düşünülünce bu fikirden vazgeçildi. Yani dövmeli bir Dean Winchester karakterini parasızlıktan izleyemedik… Büyük talihsizlik.


4- Ruby rolü aslında Kristen Bell için yazılmıştı.

“Malleus Maleficarum” –Katie Cassidy as Ruby in SUPERNATURAL on The CW. Photo Sergei Bachlakov/The CW © 2007 The CW Network, LLC. All Rights Reserved
Yaratıcılar her zaman istedikleri oyuncuyu dizilerinde oynamaya ikna edemiyorlar maalesef. Eric Kripke da, Supernatural’ın en önemli şeytanlarından biri olan “Ruby” rolünü, Kristen Bell için yazmış. Ancak Veronica Mars ve Good Place dizilerinin sevilen oyuncusu rolü kabul etmeyince, Ruby rolü Katie Cassidy‘e gitti.


5- Dean’in “Bebeği” aslında bir Mustang olacaktı.


Dean’in “Baby” dediği Impala’nın Supernatural için ne kadar önemli olduğu malumunuz. Öyle ki, dizinin 11. sezonunda olayları Impala’nın gözünden izlediğimiz “Baby” isimli bir bölüm bile yayınlandı. Eric Kripke aslında kardeşlerin arabası olarak 1965 model bir Mustang seçmişti. Bu araba modelinden daha sonra vazgeçildi ve 1967 model Chevrolet Impala tercih edildi. Peki neden dersiniz? Aslına bakarsanız bunun oldukça “pratik” bir sebebi var. Chevrolet Impala’nın bagajına bir cesedi sığdırabilirsiniz. Winchester kardeşlerin yaptığı iş göz önüne alınırsa, oldukça önemli bir detay…


6- Jensen Ackles, Sam rolü için seçmelere katılmıştı.

Supernatural
Şimdi düşündüğümüzde ne kadar tuhaf geliyor olursa olsun, Jensen Ackles seçmelere Sam Winchester rolü için katılmıştı. Seçmeler sırasında Padalecki’yi Sam rolü için uygun gören yapımcılar; Ackles’a da Dean rolünü önermişler. İyi ki önermişler, değil mi?

Dizide seçmelere girdiği rolden farklı bir rolde gördüğümüz başka bir isim daha var. Mark Pellegrino, Castiel rolü için düşünülen 2. isimdi. Bu rol Misha Collins’e gitti. Yapımcılar daha sonra Pellegrino’ya – seçmeye girmesine gerek kalamadan- başka bir rol verdiler: Lucifer.


7- Tüyler ürperten bir rastlantı…


Tamam, kabul; o kadar da tüyler ürpertici bir rastlantı değil ama yine de ilginizi çekebildim değil mi? Eric Kripke’nin Sam Winchester’ın doğum günü olarak seçtiği tarih: 2 Mayıs. Kripke’nin bundan 2 yıl sonra, 2 Mayıs 2007’de bir oğlu oldu. Kripke bu ilginç tesadüften, “korkutucu” olarak bahsediyor… Acaba kendisi de bir prophet olabilir mi?


8- Rock’n Roll’un dizideki önemi.​

Supernatural — “Rock Never Dies” — SN1207a_0059.jpg — Pictured: Jensen Ackles as Dean and Jared Padalecki as Sam — Photo: Bettina Strauss/The CW — é 2016 The CW Network, LLC. All Rights Reserved
Eric Kripke tam bir Rock müzik hayranı. Bu hayranlığını Supernatural’a da büyük ölçüde yansıtmış durumda. Dizide Dean de bildiğiniz üzere bir Rock müzik hayranı ve dizide sık sık çok önemli Rock şarkılarını duyabiliyoruz. (Hatta sanırım özellikle ilk dönemlerde dizinin bütçesinin çok önemli bir kısmı teliflere gitmiştir ) Supernatural’da duyduğumuz önemli gruplar arasında AC/DC, Lynyrd Skynyrd, Black Sabbath, The Rolling Stones, Def Leppard, Blue Oyster Cult, Scorpions, Kansas, Jefferson Airplane ve Deep Purple yer alıyor. Klasik Rock gruplarına saygı duruşu bununla da bitmiyor, Supernatural’ın pek çok bölüm ismi de doğrudan Rock şarkılarından geliyor. In My Time of Dying (Led Zeppelin), Time Is on My Side (Rolling Stones), Dark Side of the Moon (Pink Floyd) bu şarkı ve bölüm isimlerine sadece birkaç örnek…

Bununla da bitmiyor elbette… Sam ve Dean’in sık sık FBI ajanı gibi davrandıklarını biliyoruz. Sahte kimliklerinde kullandıkları isimlerle efsanevi müzisyenlere saygı duruşuna devam ediyorlar; Angus ve Young (AC/DC grubundan Angus Young), Plant ve Page (Led Zeppelin grubundan Robert Plant ve Jimmy Page) ve Tyler ve Perry (Aerosmith grubundan Steven Tyler ve Joe Perry) bunlardan sadece bazıları.


9- Konuk olarak gelip, uzun süre kalanlar​

Supernatural_Misha_Collins
Misha Collins tarafından canlandırılan ve hayranların en sevdiği karakterlerden biri haline gelen “Castiel” ilk planda “konuk oyuncu” olarak düşünülmüştü. Ancak Castiel o kadar çok sevildi ki, kendisi dizinin ana kadrosunda yer almaya başladı. Misha Collins arada sırada bu konuda, “Eğer bu kadar uzun süre devam edeceğimi bilseydim Castiel için bu derin sesi kullanmayı seçmezdim” şeklinde söyleniyor Collins her bölümde bu derin sesi kullanırken boğazını biraz zorluyor sanıyoruz ki Burada bir de eğlenceli bilgi verelim: o dönemde dizide meleklerin yer alacağı gizli bir bilgi olduğu için Misha Collins seçmelerde bir şeytanı canlandırmıştı.

Jeffrey Dean Morgan Supernatural “Shadow” (Episode #115) REFERENCE NUMBER SN115-0019 Pictured (l-r): Jared Padalecki as Sam Winchester Jeffrey Dean Morgan as John Winchester, Jensen Ackles as Dean Winchester Credit: The WB / Sergei Bachlakov
Tek bölümde yer alacağı düşünülen bir diğer karakter ise Jeffrey Dean Morgan tarafından hayat verilen baba Winchester John. Morgan canlandıracağı karakterin yalnızca pilot bölümde yer alacağını düşünüyormuş. Sanıyoruz bu düşüncesinde Morgan’ın dizide oğlunu canlandıran Jensen ile gerçek hayatta arasında 12 yaş fark olmasının etkisi de büyüktür


10- Supernatural 5. sezonda final yapacaktı.

Swan-Song
Kripke’nin ilk planı diziyi 3 sezon yapmaktı ama bunu daha sonra 5 sezona uzattı. Ve ilk sezonda başlayan hikaye örgüsü de 5. sezonla beraber bitti aslında. 5. sezonun final bölümü bu sebeple Swan Song ismini taşıyor. Ayrıca 5. sezon finaliyle beraber Eric Kripke diziden ayrıldı… Acaba dizi ilk başladığında 15 sezon devam edeceği ve tüm zamanların en uzun soluklu fantastik dizilerinden biri olacağı kimsenin aklına gelir miydi?
 

Benzer konular

Üst Alt