• Korkak olan yalnızlık nedir bilmez. Sandalyenin arkasında hep bir düşman bulur.

    Vortex

Su içmek düşük riskini önlüyor

Katılım
Şub 21, 2021
Mesajlar
65
Tepkime puanı
42
Hamilelikte sağlıklı ve düzenli beslenmenin önemi oldukça önemli. Özellikle bu dönemde vücudun sıvı ihtiyacının karşılanması ise hayati önem taşıyor. Vücut ağırlığınıza göre gündelik ihtiyacınız olan su miktarının üzerine çıkmakta fayda var. Gebelikte susuz kalınmasının erken doğuma sebep olabileceğini söyleyen Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Bahar Çelen, anne adaylarına uyarılarda bulundu.

NORMALDEN DAHA FAZLA SU TÜKETİLMELİ

Gebelikte kilo kontrolünü sağlamak beslenme kalitesinin çok önemli olduğunu Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Bahar Çelen, “Annenin ve bebeğin sağlığı için gebelikte çok yemeği değil, yedikleri seçmek önemlidir. Protein ağırlıklı beslenme, bebeğin ve annenin ihtiyacından dolayı çok önem arz eder. Et, balık, tavuk ve yumurta günlük öğünlerde mutlaka yer almalıdır. Uzun süre aç kalınmamalı, ara öğünlere özen gösterilmelidir. Süt, yoğurt, badem ve ceviz gibi ürünlerle ara öğünlere destek sağlanmalıdır. Sık sık beslenme özellikle reflü, midenin bulanmasını ve yanmasını önleyecektir. Bol sık tüketimi de gebelikte üzerinde en çok durduğumu konudur. Mevsime göre 2,5 veya 3 litre su tüketilmelidir. İdrar yolu enfeksiyonu ve erken doğumu önlemek için su tüketimine dikkat edilmelidir. Gebelikte vücudun susuz kalması, rahimde kasılmalara ve doğum sancılarına, hatta erken doğuma bile sebebiyet verebilir. Bu yüzden hamileler için bol sıvı tüketilmesi hayati önem taşıyor. Ancak sık idrara çıkartarak sıvı kaybına sebep olan çay ve kahveden uzak durulmalı” diye konuştu.


Tıbbi açıdan bir sorun yok ise hareketli olmanın da kilo kontrolünde önemli rol oynadığını belirten Çelen, "Gebelik doğal sürecinde ilerliyorsa, spor mutlaka yapılması gerekmektedir. Beslenmeye ve spor yapmaya dikkat edersek, kilo kontrolümüzde normal seyredecektir. İlk üç ayda 1 kilo, sonra ise her ay 1 kilo almayı aşmamamız gerekmektedir. Fazla kilo alımı halkımızın yanlış bildiği doğrulardandır. Fazla kilo almak annenin ve bebeğin sağlığını negatif yönde etkileyebilir. Sağlık açısından alçak topuklu spor ayakkabılar tercih edilmeli” ifadelerini kullandı.
 

Benzer konular

Üst Alt