• Korkak olan yalnızlık nedir bilmez. Sandalyenin arkasında hep bir düşman bulur.

Vortex

Pandemi bitse bile kaygısı kalır mı?

Takım
H3mc7KG
Medeni Hal
dM4hXE
Pandemi günlerinde kaygı bozukluğu ve ölüm korkusuyla psikolog ve psikiyatrların kapısını çalanların sayısı 2-3 kat arttı. Psikiyatrist Prof. Dr. Mansur Beyazyürek, yetkililerin ve uzmanların koronavirüs konusundaki çelişkili ifade ve davranışlarının toplumda kaygıyı artırdığını söylüyor. Beyazyürek, “Uzmanların farklı görüşler dile getirmesi insanların kafasını karıştırıyor. Belki virüsten bir gün kurtulacağız ama kaygısı devam edecek” diyor.

Dünya, pandemiden kurtulacağı günü dört gözle beklerken her geçen gün toplumun ve bireylerin ruh sağlığı bozuluyor. Virüsün bedenlerine zarar vereceğinden endişe edenlerde, kaygı bozukluğu ve ölüm korkusu görülüyor. Psikiyatrist Prof. Dr. Mansur Beyazyürek, pandemi döneminde kaygı ve ölüm korkusuyla psikiyatr ve psikologlara başvuran hasta sayısının yüzde 200-300 arttığını söylüyor. Ruhsal sıkıntı yaşayanların daha çok 25-50 yaş arası hastalar olduğunu belirten Beyazyürek, “Bu yaş grubu insanlar; daha çok hayatın içindeler. Hayatlarını idame ettirme derdini daha çok yaşıyorlar. ‘Çocuklarıma bakamazsam, geçimimi sağlayamazsam’ endişesini daha çok duyuyorlar. Bu baskı da kaygı bozukluğu ve ölüm korkusu olarak ortaya çıkıyor” diyor.

“Virüs biter ama kaygı kalır”
Prof. Dr. Mansur Beyazyürek, pandemi nedeniyle toplumda kaygının artmasında yetkililerin çelişkili davranış ve ifadelerinin etkili olduğunu söylüyor. Uzmanların ve yetkililerin farklı görüşlerinin kaygıyı artırdığını belirten Beyazyürek, şu değerlendirmelerde bulunuyor: “Sağlıklı veri aktarımı, toplumun ve bireylerin ruh sağlığı açısından çok önemli. Uzmanların gerek aşı gerekse mutasyonlu virüs gibi konularda farklı görüşler dile getirmesi insanların kafasını karıştırıyor. Bu kaygının artışının devam etmesinde Merkel dışındaki dünya liderlerinin de payı var. Liderler, toplumlarına doğru, sağlıklı ve net bilgiler veremediler. Bütün bunlar kaygıyı pekiştiriyor. Belki Covid-19 bir gün bitecek ama kaygısı devam edecek. Kaygıların iyileşmesi, kimi zaman virüse bağlı fiziksel rahatsızlıkların iyileşmesinden daha zor. Benim 1999 depremi nedeniyle gelişen kaygılarıyla ilgili halen tedaviye gelen hastalarım var.”

“Önce kendinize güvenin”

Yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen kişilerin kaygılarını azaltabileceklerini ve kontrol altında tutabileceklerini söyleyen Profesör Beyazyürek, kaygılarla başa çıkmak için kişinin öncelikle kendine güvenmesi gerektiğini vurguluyor. “Yaşadığımız dönemde yapabileceğimiz birçok öneri toplumda yeterince karşılık bulamayabilir. Birçok insan geçim derdinde… Bu yüzden olabildiğince önerilerimize kulak vermeleri gerektiğini söyleyebilirim. İyi beslenme, düzenli uyku, aile içi iletişim kaygılarla başa çıkmak için önemli. Kişilerin kendilerini mutlu edecek bir uğraş edinmelerini de önemsiyorum. Küçük bir saksıda bir çiçek yetiştirmek bile kaygıyla başa çıkmada katkı sağlar” diye konuşuyor.

1-) Kendinize güvenin, kaygılarınızla daha kolay başa çıkın.
2-) Fiziksel aktivitenizi artırın. Spor ve egzersiz yapın, kaygılardan kurtulun.
3-) Sanatsal faaliyetlerle uğraşın ve kendinize hobi edinin.
4-) Aynı evi paylaştığınız aile bireylerinizle, kaygılarınızı paylaşmaktan çekinmeyin.
5-) İyi ve kaliteli uyumaya, düzenli beslenmeye çok dikkat edin.
6-) Olabildiğince teknoloji olanaklarını kullanarak, sevdiklerinizle ve arkadaşlarınızla görüşün.
7-) Bütün bunları yaptığınız halde kaygılarınızı kontrol altında tutamıyorsanız; psikolog ya da psikiyatra başvurmaktan çekinmeyin.

Charismax

Delirtmeyin
NhJ5V6
Medeni Hal
dM4hXE
Çoğu kişide kaygısı kalır bence ama bende kalmaz ... bunaldım elbette bazen maskeyi almadan çıkıyorum evden dışarıda fark ediyorumda tekli maske alıyorum... bende alışkanlığı esnafların kapanma saati ve açılma saati olarak kalır sadece.. onun haricinde pek kaygılanacak bir durumum olmaz herhalde..

Bence çoğu kişide kalacak, kalmayacak olanlarda şuan bile kaygılanmayanlar zaten :D Sizde de vardır covid 19 diye bir virüsün olmadığını savunanlar. Bazen haklılar mı acaba düşünmüyor değilim ama adamlar ölüyor patır patır.

Destinys

“Muhtemelen iyiyim ama ölmüş de olabilirim.”
XrJC2P
Ben birde virüsü atlatan biri olarak hala nefes alamıyorum :T:

Charismax

Delirtmeyin
NhJ5V6
Medeni Hal
dM4hXE
@KeReM @, abi bence bu virüs olayı insanlardan geçmiyor insanlara havadan geçiyor... çindeki 1 insanın milyona yayacağını sanmıyorum hiç sanmadım'da Allahın verdiği müsubete illaki bilim bir isim bulacaktı ve bulduda... grip ile bu koviddin hiç bir farkı yok bence... gripten ölenin sayısı kovidden daha fazla seneye vurunca.. bu pandemi ilan edilince günlük olarak istatistik tutuldu... evet bir salgın var ortada kovid bunun adı.. ama bulaşma şekli benim düşüncemde anlatılanlar gibi değil.

@Charismax bizde aynı konular üzerinden tartışıyoruz sürekli. Evet grip bir salgın olabilir ama tam anlamı ile tedavisi bulunamadığı için şuan gündem konusu aslında. Tedavisi bulunsa coronada gündelik hastalıklarımızdan biri olacak zaten. Nasıl yayıldığını bilmem ama korkutuyor insanı :D etrafımızdan da hayatını kaybedenlerde oldu, bu nedenle korkutuyor. :S

Charismax

Delirtmeyin
NhJ5V6
Medeni Hal
dM4hXE
@KeReM @, Ölüm korkusu hepimizde var hepimiz yaşamayı seviyoruz onda haklısın .. Tedavisi varda yokmu çekiliyor onuda bilmiyoruz bakalım Allah ne gösterecek bize