• Korkak olan yalnızlık nedir bilmez. Sandalyenin arkasında hep bir düşman bulur.

    Vortex

Melez Gücü Nedir?

Katılım
Şub 20, 2021
Mesajlar
129
Tepkime puanı
177
Konum
TR★GB
Cinsiyet
bPg20e
Takım
H3mc7KG
Medeni Hal
dM4hXE
İki farklı ırkın çiftleştirilmesi ile elde edilen organizmanın büyüme hızı, boyutu, üretkenliği vb. bazı özelliklerinin artış göstermesine melez gücü denir. Melez gücü terimi yerine melez azmanlığı ve heterosis terimlerimleri de kullanılır. İki türün genetik katkılarının karışımıyla elde edilen gelişmeyi ifade eder.

melez_gucu_nedir_03-min.jpg


Melez gücü ve soy içi üreme krizi (akraba evliliği) fenomenleri hakkındaki ilk açıklamalar efsanevi bir bilim insanı olan Charles Darwin tarafından yapılmıştır.

Melez Gücü Nedir?
Melez gücü, genetik dünyasında heterosis denilen olgu, melezin (bitki ya da hayvan) ebeveynlerinden üstün özelliklere sahip olması anlamına gelir.

Melez gücü olgusunun detaylarına girmeden önce doğada hem hayvanlarda hem de bitkiler melez türlerin var olduğunu hatırlatalım.

melez_gucu_nedir_02-min.jpg

Örneğin; erkek kaplanla dişi aslan çiftleşmesinden doğan meleze tigon (aklan) adı verilir. Tigon, aslan (lion) ve kaplan (tiger) kelimeleri birleştirilerek türetilmiştir. Erkek aslanla dişi kaplan çiftleşmesinden doğan meleze ise liger (kaslan) adı verilir. Tigon gibi liger de aslan ve kaplan kelimelerinin birleştirilmesiyle türemiştir.

Ancak kuşkusuz melez gücü tüm melezlerde ortaya çıkmadığı gibi her daim aynı şekilde de ortaya çıkmaz.

Genetik Temeli
Popülasyon çok küçük olduğunda genetik çeşitlilik azalarak soy-içi üreme krizine yani akraba evliliğinde söz konusu olabilecek sorunlara yol açar. Melez gücü ise soy-içi üreme krizinin tam tersidir. Farklı soylara mensup bireylerin çiftleşmesi ile genetik havuzun genişlemesi sonucunda elde edilen pozitif değişimler melez gücü olarak tanımlanır.

Çok ilginç bir şekilde insanoğlu seçici melezlemenin ne olduğunu henüz keşfetmediği zamanlarda, hayvan ve bitki türlerini ıslah etmeyi başarmıştır.

Melez gücünden bir fenomen olarak ilk söz eden kişi Darwin olsa da melez gücününün tanımının yapılması 20. yüzyılın başında Mendel’in çalışmaları sayesinde olmuştur. Ancak halen melez gücüne yol açan nedenlerin ne olduğu kesin olarak bilinmemektedir. Melez gücünün ortaya çıkma sebebi ile ilgili geliştirilmiş birkaç hipotez vardır.

melez_gucu_nedir_01-min.jpg

Dominans ve üstün dominans hipotezlerinin kısa tanımları:
Dominans Hipotezi


1908 yılında Charles Davenport tarafından geliştirilmiş olan bu hipoteze göre melezin üstünlüğü, baskın aleller sayesinde istenmeyen özelliklerin baskılanmasıyla ortaya çıkar.

Üstün Dominans Hipotezi

Üstün dominans hipotezinde ise melez üstünlüğünün nedeni, istenmeyen özelliklere yol açan çekinik genlerin her iki ebeveynde farklı olması nedeni ile yavruda bu olumsuz özelliklerin görülme ihtimali düşmesidir.

Melez Gücü: Etkileri ve Örnekleri
Bitkilerde heterosis, fizyolojik ve biyolojik olarak sınıflandırılmıştır. Verimlilik ve boyutun niceliksel artışı fizyoloji kategorisi altında yer alır. Örneğin domateslerde meyve büyüklüğü. Daha iyi adaptasyon gösterme, hastalıklara ve tarım zararlılarına karşı daha dayanıklı olma, daha fazla çiçeklenme ve daha hızlı olgunlaşma gibi özellikler ise biyoloji kategorisi altında tanımlanır.

Sonuç olarak; bitkilerde ve hayvanlarda uygulanan seçici melezleme tartışmalı bir konu olmakla birlikte melez gücü, özellikle tarımda verimliliğin artmasında adeta lokomotif görevini yerine getirmektedir. Buna ek olarak melez gücünün evrimde de çok önemli bir rolü vardır.
 

Charismax

Delirtmeyin
NhJ5V6
Katılım
Şub 20, 2021
Mesajlar
171
Tepkime puanı
120
Yaş
32
Konum
İstanbul
Cinsiyet
vtEvVy
Medeni Hal
dM4hXE
Evcil hayvanların var oluşu petshop'ların mimarları ingilizlerin deneyleri aklıma geldi.. tarımda melezleştirme iyi'dir hayvanlarda'da iyidir.. ama yavrum bırakın köpekleri kedileri la... minnacık sinek yavrusu gibi köpekler var :D oynamayın hayvanların dna'sıyla
 
Katılım
Şub 21, 2021
Mesajlar
54
Tepkime puanı
74
Yaş
35
Benim aklıma sümelanın şifresi filmini getirdi. Eşek arısı sahnesi 😂🤣
 
Üst Alt