• Korkak olan yalnızlık nedir bilmez. Sandalyenin arkasında hep bir düşman bulur.

    Vortex

Asitli ve gazlı içecekler bu hastalıkları tetikliyor!

Katılım
Şub 21, 2021
Mesajlar
65
Tepkime puanı
42

Son yıllarda en fazla görülen hastalıklar arasında reflü, karaciğer yağlanması, insülin direnci ve diyabet yer alıyor. Gastroenteroloji Uzmanı Prof.Dr. Vedat Göral "Bunun sebeplerinden birisi de aşırı tüketilen asitli içeceklerdir. Asitli ve gazlı içecekler üzerinde yapılan araştırmalarda, bu içecekleri tüketen kişilerin obezite olma risklerinin de çok fazla olduğu kanıtlanmıştır" dedi. İşte asitli ve gazlı içeceklerin vücuda verdiği zararlar...​


Gastroenteroloji Uzmanı Prof.Dr. Vedat Göral, asitli içecek tüketiminin neden olduğu hastalıklara dikkat çekerek açıklamalarda bulundu. Prof.Dr. Göral, son yıllarda reflü, karaciğer yağlanması, insülin direnci ve diyabetin görülme sıklığının arttığını belirterek, “Bunun sebeplerinden birisi de aşırı tüketilen asitli içeceklerdir.

Asitli içecekler çok çeşitli şekilde olmaktadır. Bunların uzun dönemde birtakım olumsuz etkileri olabilmektedir. Domates, portakal, ananas, elma ve üzüm suyu, limonata ve diğer asitli içeceklerin özellikle ağızda dişlere uzun dönemde olumsuz etkileri mevcuttur. Karbonhidratlı içecekler, genelde asidik içeceklerdir. İlk zararlı etkilerini dişlere yapar ve erozyona neden olur" diye konuştu.


Demir ve kalsiyum emilimini azaltıyor​

Asitli içeceklerin midede de çeşitli problemlere yol açtığına değinen Prof.Dr. Göral, şöyle devam etti:​


“Bu kapsamda reflü, gastrit ve ülser belirtilerinin artmasına, midede ve bağırsaklarda aşırı gaz ve şişkinliğe neden olur. Ayrıca şişmanlık, karaciğer yağlanması, insülin direnci oluşabilir.

Çünkü fazla kalori içeriyorlar ve bu aşırı kalori yakılamazsa uzun dönemde birtakım metabolik bozukluklara neden olur. Asitli ve gazlı içecekler üzerinde yapılan araştırmalarda, bu içecekleri tüketen kişilerin obezite olma risklerinin çok fazla olduğu kanıtlanmıştır.

Obezite yani aşırı şişmanlık nedeni ile de kalp damar hastalıklarının sıklığında artışa neden olabilirler. Ayrıca böbrek taşlarına hatta uzun süre tüketilmeleri dahilinde demir ve kalsiyum emiliminin azalmasına da neden olabilirler.”

Kilo aldırıyor, bağımlılık yapıyor​

Prof.Dr. Göral, “Asitli içeceklerin bir kısmında karbondioksit, renklendirici olarak karamel, asitliği düzenleyici olarak fosforik asit ve sodyum sitrat, tatlandırıcı olarak aspartam, asesulfam-K, sukraloz, koruyucu olarak sodyum benzoat, doğal aroma vericiler ve kafein bulunuyor. Bunların da birtakım olumsuz etkileri var.​


Kutu ve plastik şişelerdeki içeceklerde büyük tehlike!​

İçerisindeki şeker, kilo alımına neden oluyor. Aynı zamanda kafein de kişiler de alışkanlık yapıp bağımlılığı tetikliyor. Asitli içeceklerin genel olarak kutularda ve plastik şişelerde satıldığı bilinir. Bu kutularda bulunan Bisefanol A gibi bazı maddelerin de sağlığımız üzerinde olumsuz etkileri bulunuyor.​


Bu nedenle kutularda değil de cam bardaklarda içeceklerin tüketilmesi daha yararlıdır. En iyisi genel olarak; kaynağı bilinen temiz su, ev yoğurdundan yapılan ayran ve doğal sıkılmış meyve suyu olabilir. Cam bardaklarda içilmesi daha güvenilirdir” diye konuştu.
 

Charismax

Delirtmeyin
NhJ5V6
Katılım
Şub 20, 2021
Mesajlar
171
Tepkime puanı
120
Yaş
32
Konum
İstanbul
Cinsiyet
vtEvVy
Medeni Hal
dM4hXE
hiç birimiz yatagında sade ' yaşlılıktan ölmeyecez .. orası kesin ve net bilgi..
 

Benzer konular

Üst Alt