• Korkak olan yalnızlık nedir bilmez. Sandalyenin arkasında hep bir düşman bulur.

    Vortex

Agronomist (Tarım Uzmanı) Kimdir?

Katılım
Şub 21, 2021
Mesajlar
54
Tepkime puanı
75
Yaş
35


Agronomi İngilizce'deki Agronomy sözcüğünün karşılığıdır. Türkçe'ye daha iyi bir çeviriyle tarım uzmanlığı olarak adlandırılabilir. Bu bilim dalı tarımla ve onun faktörleriyle yakından ilgilenir. Bir anlamda tarımın araştırma & geliştirme işlemlerine katkıda bulunur.

Agronomist Ne İş Yapar?
Tarım arazilerinin büyük kısmı gıda gereksinimini karşılamaya müteveccih hizmet ederler. Buğday, arpa gibi tahıllar; muz, karpuz gibi meyveler ve daha aklınıza gelebilecek tüm tarım mahsulleri muhakkak kontroller altında daha yararlı şekilde gelişebilirler.

Bir agronomist bu mahsullerin gelişimiyle ilgili zorunlu kontrolleri yapar. Mahsulden alınan verimi çoğaldırmak adına çalışmalarda bulunur. Hem daha lezzetli, daha besleyici hem de daha çok sayıda mahsulü elde etmek için arazide çalışmalar yapar. Bununla beraber mahsullere zarar veren etmenlere karşı da en iyi çözümleri üretmeye çalışır. Bir agronomist doğrudan çalışmaları yürütme misyonunu üstlenebileceği gibi yalnızca test operasyonlarıyla ilgilenip danışmanlık da sunabilir.

Agronominin Gerektirdiği Nitelikler
Bir agronomist hangi özelliklere sahip olmalıdır? İşi tercih etmeyi düşünenler hangi niteliklere sahip olduğundan emin olmalıdır ki işi iyi şekilde yapabilsin?

Öncelikle ilgi ve alaka oldukça önemlidir. Tarla, toprak ve tarım mahsullerine düşüncesiz kişilerin agronomist olması mantıksız bir hareket olacaktır. Hem işinde galibiyetsiz olacak hem de işini yaparken mutluluğu yakalayamayacaktır. İşi tercih etmesi gereken bireyler tabiatı seven, tarım mahsullerine ilgi duyan ve bunları geliştirmek isteyen bireyler olmalıdır.

Agronomist iyi tahlil yapabilmeli ve güzel rapor tutmalıdır. İstatistik alanında kendisini geliştirmesi önemlidir. Bir arazinin mahsul faydalılığını çoğaldırmaya odaklandığında yaptığı harekâtların raporlarını tutmalı ve hakikatçi tahminlerde bulunabilmelidir. İşsel yeterlilik ve istatistik bilgisi olmadığı taktirde tahminlerdeki zafer düşecektir.
 
Üst Alt