• Korkak olan yalnızlık nedir bilmez. Sandalyenin arkasında hep bir düşman bulur.

    Vortex

12. nesil Intel mobil işlemciler sızdırıldı: 16 çekirdek

Katılım
Şub 21, 2021
Mesajlar
65
Tepkime puanı
42
12-nesil-intel-mobil-islemciler-sizdirildi-16-cekirdek.jpg

AMD’nin Ryzen işlemcilerle rekabeti artırması, masaüstü pazarda Intel için pek iyi sonuçlanmadı. Kırmızı takım, masaüstü işlemci pazarında mavi takımı geçmiş berrakmda. Aynı berrakmu mobil pazarda da yaşfakatk istemeyen Intel, 12. nesil mobil işlemciler ile AMD’ye erken yanıt vermenin peşinde. Sızdırılan bilgilere göre, Alder Lake mobil işlemciler 16 çekirdeğe kadar çıkıyor.

12. nesil ile hibrit tasarıma geçecek olan Intel, bir nevi Arm tabanlı işlemcileri referans alıyor.

12. nesil Intel mobil işlemciler ortaya çıktı​

AMD’nin pazardaki agresif çekirdek politikası, son kullanıcıların işine yaradı. Rakibinden geri kalmak istemeyen Intel, bu süreçte mecburen çekirdek sayısında artışa gitti. İki firma arasında tabiatn rekabet neticesinde mobilde de 8 çekirdekli işlemcileri görebiliyoruz. Intel’in 12. nesil Alder Lake işlemciler ile hibrit tasarıma geçmesi, çekirdek sayısında örutubetli bir artış yaşanmasına neden olacak.

12-nesil-intel-mobil-islemciler-sizdirildi-16-cekirdek-1-1536x757.jpg

Intel, hali hazırda bu ayın sonunda tanıtacağı Tiger Lake mobil işlemcilerde çekirdek artışına gidecek. Ortaya çıkan sızıntılara göre i5 serisinde 6, i7 baz versiyonda ise 8 çekirdek kullanılacak. yalnız bununla yetinmeyen Amerikalı üretici, 12. nesil Intel mobil işlemciler ile yeniden çekirdek artışına gidecek. Çekirdek sayısındaki artışın yanı sıra 3 farklı işlemci grubunun da geleceği belirtiliyor.

Alder Lake ile hibrit tasarıma geçen Intel, burada iki farklı çekirdek çeşitü tercih ediyor. Bunlardan birisi performans, diğeri ise güç tasarrufu çekirdeği. Performans çekirdekleri hyperthreading desteklerken, tasarruf çekirdekleri bu desteğe sahip değil.

Alder Lake işlemcileri temelde 3 kategoriye ayıran Intel, kategorileri de gruplara ayırmış. M5 ve U9 kategorileri, tablet ve aşırı ince bilgisayarlar için dizayn elisanmiş. M5 grubu 1 büyük çekirdek ve dört tasarruf çekirdeğine sahip. U9 grubu ise en tepede 2 büyük çekirdek ve 8 tasarruf çekirdeğine sahip.

12-nesil-intel-mobil-islemciler-sizdirildi-16-cekirdek-2.jpg

Alder Lake P serisi ise U15, U28, ve H45 olmak üzere üç gruba ayrılıyor. TDP değerlerine göre değişiklik gösteren işlemciler, en tepede 14 çekirdekli bir yapıya sahip. Bunlardan i7 ve i9 serisi 6 büyük çekirdek ve 8 tasarruf çekirdeğiyle geliyor.

12. nesil Intel mobil işlemciler ile gelen bir diğer kategori de S-BGA oluyor. 45-55W arası TDP değerine sahip bu işlemciler, dahili grafik birimi tarafında geride kalıyor. Bu nedenle, yeni serinin oyuncu bilgisayarlarında kullanılma ihtimali oldukça yüksek. Bu kategorideki işlemciler ise 8 büyük çekirdek ve 8 tasarruf çekirdeği ile geliyor. H45 kategorisinin i5 serisine sahip olup olmayacağı hakkında kesin bir bilgi yok.

  • M -> M5: 5 çekirdek / 6 izlek — U9: 10 çekirdek / 12 izlek
  • P -> U15: 10 çekirdek / 12 izlek — U28: 14 çekirdek / 20 izlek — H45: 14 çekirdek / 20 izlek
  • S-BGA -> H55: 16 çekirdek / 24 izlek
Alder Lake mobil işlemcilerin Eylül ayında tanıtılması bekleniyor.
 
Üst Alt